logotyp e-KAUNT.pl

Czy będąc programistą muszę się rejestrować do VAT?

Temat rejestracji do VAT szeroko opisałem w innym artykule [link] natomiast tutaj doprecyzuję go w kontekście programistów. Na wstępie, będąc programistą, musisz sobie odpowiedzieć na jedno, bardzo ważne pytanie – jakie czynności tak właściwie wykonuję? Jeśli twoja praca polega na szeroko pojętym kodowaniu, nie musisz rejestrować się do VAT. W takiej sytuacji możesz skorzystać ze zwolnienia podmiotowego. Na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o VAT, przedsiębiorca którego wartość sprzedaży w roku poprzednim nie przekroczyła łącznie 200 tys. zł, nie będzie musiał być czynnym podatnikiem VAT. Ten zapis obowiązuje również osoby dopiero zakładające działalność. Inaczej sprawy się mają, kiedy zakres twoich obowiązków to nie tylko kodowanie ale również doradztwo w zakresie informatyki. W takiej sytuacji koniecznie musisz zarejestrować się do VAT. Rejestracji takiej należy dokonać na formularzu VAT-R przed wykonaniem pierwszej sprzedaży usług.

Jakie obowiązki będą na mnie ciążyć po zarejestrowaniu się do VAT?

Będąc czynnym podatnikiem VAT jesteś zobowiązany do prowadzenia rejestru VAT sprzedaży oraz zakupu a także powiadomienia Urzędu Skarbowego o tych transakcjach poprzez wysyłanie co miesiąc deklaracji jpk_vat7.

Co to jest VAT UE i czy jest mi potrzebny?

Transakcje wewnątrzwspólnotowe bo tak w nomenklaturze księgowej czy podatkowej nazywamy wszystkie transakcje pomiędzy podatnikami VAT z różnych krajów Unii Europejskiej, wiążą się z zarejestrowaniem do VAT UE.

Jako programista często dostajesz propozycje współpracy z całego świata i w chwili kiedy nawiążesz już taką współpracę z firmą, która będzie posiadać swoją siedzibę na terenie UE, dotkniesz obowiązku rejestracji do VAT UE. Często zdarza się również, że zakupisz jakąś licencje czy oprogramowanie od podmiotu z UE. Taka transakcja również zmusza Cię do zarejestrowania się do VAT UE. Transakcję wewnątrzwspólnotowe to dość szeroki obszar, który zasługuje na poświecenie mu więcej czasu dlatego w artykule [link] opisałem najważniejsze rzeczy związane z importem czy świadczeniem usług na rzecz podmiotów z UE.